Zapraszamy na obiekty

Hala Widowiskowo-Sportowa "Azoty"
Kryta Pływalnia
Stadion Sportowy "Kuźniczka"
Wodne oKKo

Centrum Ochrony Bioróżnorodności

Centrum Ochrony Bioróżnorodności, to bogaty w okazy flory ogród, zlokalizowany na oś. Azoty, w sąsiedztwie Kędzierzyńsko-Kozielskim Centrum Aktywności „Wodne oKKo”.  Powstał on w miejscu na którym od końca lat 60-tych minionego wieku funkcjonowało sztuczne lodowisko, znane użytkownikom jako „Azotor”. Dziś w miejscu jego dawnej płyty znajduje się skalny amfiteatr, oczko wodne wraz z wodospadem i skalniakami, a miejsce trybun zajmuje roślinna różnorodność.

Centrum Ochrony Bioróżnorodności, to szczególny obiekt, który dla mieszkańców naszego miasta stanowi nie tylko klimatyczną strefę relaksu ale jest również miejscem obcowania z rzadkimi i wyjątkowymi okazami roślin, opisanych na tabliczkach informacyjnych, umieszczonych wzdłuż ścieżek. Bogactwo flory tworzy ok. 90 drzew, 2200 krzewów, ponad 3300 bylin oraz traw ozdobnych. Oczy odwiedzających ucieszą  azalie, barwinki, hibiskusy, magnolie, klony, róże, lilie wodne, bluszcze, rododendrony, paprocie, drzewiaste piwonie. Warto wspomnieć, że oczko wodne z wodospadem zasilane jest wodą deszczową odprowadzaną podczas opadów atmosferycznych z dachu „Wodnego oKKa” do zbiornika retencyjnego, a następnie pompowane na szczyt wodospadu, z którego spływa kaskadą do oczka wodnego.

Usytuowany w centralnym miejscu ogrodu plac z altanką ogrodową oraz skalny amfiteatr są doskonałym miejscem do prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu bioróżnorodności. Kilkanaście rozstawionych ławek pozwala przyjrzeć się z bliska roślinności, która w okresie kwitnienia zachwyca zmysły swym pięknem i zapachem. Setki kwitnących roślin uprzyjemnia spacer alejkami ogrodu. Wieczorową porą o nastrój i bezpieczeństwo zadba klimatyczne oświetlenie oraz system monitoringu.

Adres: ul. Mostowa 1, 47-223 Kędzierzyn-Koźle
E-mail: wodneokko@mosirkk.pl

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach od 9.00 – 22.00.

WSTĘP WOLNY